Vyhledat
  • kdrone

Jak vzniká video?

Zajímalo vás někdy, jak vzniká video? Představujete si, že se vezme kamera, něco se natočí a je hotovo? Pojďme se na to tedy společně podívat.


Několik týdnů/dní dopředu


Jak asi tušíte, úplně tak jednoduché to nebude. Samozřejmě připadá v úvahu i postup, který jsem nastínila v úvodu, od něj ale valné výsledky nečekejte.


Pokud se budeme soustředit na profesionální natáčení, bude postup o něco složitější. Nejdříve je samozřejmě nutné najít projekt, který se bude natáčet. Když máme projekt, specifikujeme cíl videa (například prohlídka nemovitost na pronájem se zaměřením na luxusní vybavení a krásný výhled). Pokud má video obsahovat i zvukovou stopu, tzv. „voiceover“, je lepší ho sestavit hned na začátku, a na jeho základě sestavovat scénář tak, aby k sobě vše hezky ladilo. Samozřejmě to jde i obráceně, vždy záleží na preferencích.


Sepíšeme scénář (ideálně záběr po záběru) a ten necháme schválit zadavatelem. Často také může jít o volné zadání, kdy jsou pokyny: „Vytvořte mi promo video pro tuto nemovitost.“ Upřímně přiznávám, že takové máme nejradši, protože se na nich člověk může „vyřádit“.


Pokud je pro projekt potřeba vyřídil povolení k létání dronu (např. natáčení v zastavěných oblastech), nachystá a odešle se žádost na Úřad pro civilní letectví (UCL) pro udělení výjimky „nad rámec standardně udělených provozních omezení" . UCL má na jeho vyřízení 30 dnů, proto je potřeba plánovat s předstihem.


V případě potřeby domluvíme herce, zařídíme pronájem auta či další rekvizity.


Den před natáčením


Den před natáčením je potřeba vše připravit. Sbalit všechny potřebné věci, nabít baterie a zkontrolovat, v každém zařízení je SD karta s dostatkem volného místa.


Natáčení


V den natáčení dorazíme na místo, naplánujeme co a jak, rozmístíme světla (pokud je potřeba) a začneme natáčet podle scénáře. Každý záběr zopakujeme alespoň dvakrát, aby bylo z čeho brát, kdybychom náhodou něco přehlédli nebo se něco nepovedlo. Pokud dostaneme další nápad, můžeme natočit i záběry navíc, které původně ve scénáři nebyly.


Důležité je také nahrát všechny potřebné zvuky (například jedoucího auta) a voiceover (ten můžeme případně nahrát jiný den). Z místa natáčení odjíždíme se všemi záběry, které jsme si odsouhlasili, a jsou ve scénáři.


Po příjezdu domů/do kanceláře provedeme zálohu všech nových dat.


Editace


Natáčením vše zdaleka nekončí. Další věc, kterou potřebujeme, abychom mohli začít video editovat, je hudba. O tom, jaké jsou způsoby získání hudby, chystám samostatný článek. Hudbu zdarma (tj. bez potřeby zakoupit licenci) můžete najít třeba na YouTube pod označením „No Copyright Music“.


Teď už máme vše potřebné pro začátek střihu. Všechny záběry naimportujeme do editoru a vybereme jednotlivé úseky, které chceme použít. Ty poté poskládáme tak, aby nám ladily do hudby.


Když máme hotový základní střih, přichází na řadu zvuky (např. praskání ohně, zvuk projíždějícího auta apod.), které jsme buď nahráli při natáčení, nebo je můžeme stáhnout z YouTube. Divák si často ani neuvědomí, že zvuky jsou v pozadí přidané, ale to je přesně to, co se děje i v běžném životě, kdy máme kolem sebe mnoho zvuků, které ani nevnímáme.


Dalším a velmi důležitým krokem je úprava barev. Ta se rozděluje na dva kroky – opravu barev (color correcting) a úpravu barev (color grading). Nejdříve se provádí oprava barev, kdy se zaměřujeme zejména na barvu pleti (tj. aby nebyla moc oranžová nebo naopak bílá, případně do zelena atd.) a na celkovou teplotu barev (oranžová vs. modrá – teplá vs. studená). O barvách také chystám podrobnější samostatný článek.


Jakmile máme barvy opravené, můžeme na video aplikovat LUT – něco jako filtr fotek na Instagramu. Ten dodá všem záběrům stejný barevný nádech.


V dalším kroku můžeme přidat logo, texty nebo například titulky voiceoveru (zobrazí se při přehrávání s vypnutým zvukem).


A to je vše! Video vyexportujeme v požadovaném rozlišení, zkonzultujeme se zadavatelem a může do světa.

3 zobrazení0 komentář

Daskabát 178 | Olomouc 779 00 | info@kdrone.cz | Tel: (+420) 734 815 105

© 2019

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon